Muzeum Zamek Opalińskich w top 5 najciekawszych, historycznych projektów edukacyjnych w Polsce!

Znamy najlepsze projekty zgłoszone do ogólnopolskiego plebiscytu „Wydarzenie historyczne roku 2021”. W tej edycji wydarzenia do II etapu plebiscytu przeszedł projekt „Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa” realizowany przez Muzeum Zamek Opalińskich. Projekt trafił do grona 5 najlepszych projektów w Polsce w kategorii edukacja i został poddany głosowaniu internatów. 👌🗳️Przypominamy, że „Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Plebiscyt odbywa się w III kategoriach „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja”.15. edycji tego plebiscytu zgłoszono blisko 200 przedsięwzięć, z których jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki wybrało 15. Wyboru dokonali także: Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski).Przez ponad miesiąc każdy z nas miał okazję oddać swój głos na wybrane propozycje i zdecydować, do kogo trafi tytuł najlepszego projektu. Wyniki głosowania zostały ogłoszone 18 września 2022 r. w Warszawie podczas uroczystej gali. 🗳️Zdaniem internautów, do których należała ostateczna decyzja, najciekawszymi inicjatywami historycznymi zostały: wystawa „Miasto-Moda-Maszyna” Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” Gminy Miasta Rzeszów oraz otwarcie Centrum Szyfrów Enigma przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Niestety tym razem nie udało nam się trafić na pierwsze miejsce plebiscytu, jednak obecność w pierwszej piątce w całej Polsce jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Cieszymy się, że tak małe muzeum jak nasze, może się mierzyć z tymi największymi i również odnosić sukcesy. Nasze działania zostały przedstawione szerszemu gronu pasjonatów i docenione. Udział w plebiscycie był dla nas okazją do promocji naszych działań oraz stał się motywacją do dalszej pracy. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wspólnie z nami mieli okazję realizować projekt „Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa”. To nasza wspólna praca złożyła się na to wyróżnienie. Dziękujemy wszystkim osobą, które miały okazję uczestniczyć w naszych wydarzeniach. Wasze opinie, głosy i uwagi są dla nas najważniejsze, bo to właśnie dla Was tworzymy kolejne przedsięwzięcia. Jesteśmy szczęśliwi, że wciąż aktywnie korzystacie z naszych inicjatyw. Chcemy serdecznie podziękować każdej osobie, która oddała na nas swój głos. Mimo że w tym roku nie udało nam się go wygrać, to nie poddajemy się i działamy dalej, by edukować, aktywnie promować historię i w innowacyjny sposób pokazywać burzliwe losy naszego regionu. Dziękujemy również Muzeum Historii Polski za wspaniałe wydarzenie!

Więcej na stronie: https://muzhp.pl/…/zwyciezcy-wydarzenia-historycznego…

Film z podsumowaniem plebiscytu: https://www.youtube.com/watch?v=rqAnMH2ilsk

Fot. Muzeum Historii Polski