Warsztaty kaligrafii łacińskiej

W dniach 7-8 maja 2016 r. w Zamku odbyły się warsztaty Kaligrafii łacińskiej - przeprowadzone przez Barbarę Wilińską z Poznania. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie gimnazjów i szkół średnich z terenu powiatu międzychodzkiego, osoby niepełnosprawne oraz osoby dorosłe. Pani Barbara Wilińska przybliżyła uczestnikom średniowieczny krój pisma zwany uncjałą oraz nauczyła malowania ozdobnych liter wzorowanych na wybranym inicjale łacińskim. Uczestnicy podczas warsztatów wykonywali m.in ćwiczenia pisma majuskułowego, kopiowanie ozdobnych liter i zdobienie ich gwaszami. Przybliżone zostały również zasady stosowania pisma w ikonach. Ponadto uczestnicy dowiedzieli się o możliwościach i zasadach wykorzystywania tej sztuki w życiu codziennym.

Warsztaty sfinansowane zostały ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu 966 – Chrzest Polski.