Wykład Jacka Wrzesińskiego

16 listopada 2016 roku o godz. 18:00 w Sali Reprezentacyjnej Muzeum odbył się ostatni wykład poświęcony wydarzeniom związanym z 1050 rocznicą Chrztu Polski. Tym razem prelegentem był Jacek Wrzesiński z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który opowiadał o zwyczajach pogrzebowych we wczesnym średniowieczu. Jednym z wątków spotkania było omówienie form pochówków przed przyjęciem chrześcijaństwa, oraz zmiany jakie nastąpiły wraz z tą rewolucją religijną. Jacek Wrzesiński opowiadał również o tym, co pozostało ze zwyczajów pogańskich w chrześcijańskim obrządku pogrzebowym i kiedy tak naprawdę nastąpiła zmiana kulturowa. W dyskusji jaka wywiązała się po wykładzie prelegent odsłaniał tajemnice Ostrowa Lednickiego, m.in. wspominał o najnowszych odkryciach archeologicznych oraz wyjaśniał „legendy” związane z odkrytymi tam zabytkami.

Wykład sfinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu 966 – Chrzest Polski.