Aktualności

WSPÓLNE DZIEDZICTWO – WSPÓLNA SPRAWA Szanowni Państwo zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłym projekcie, w którym Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie jest partnerem. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie „Pospolite Ruszenie”.

Mamy przyjemność zaprosić zatem wszystkich miłośników regionu, historii i kultury do działań w wyniku których zdobędziecie wiedzę i umiejętności pozwalającej jak najlepiej wykorzystać walory historyczne i kulturowe naszego regionu, a nawet województwa. W projekcie uczestniczyć mogą wszyscy! Zależy nam na stworzeniu grupy wielopokoleniowej. Dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze! Zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów (np. pracowników instytucji kultury, nauczycieli, edukatorów).

Projekt realizowany będzie przez trzy lata. Co roku tematem przewodnim będzie inne wydarzenie z historii I RP, którego okrągłą rocznicę będziemy obchodzić. Do każdego z tematów wykorzystane zostaną inne, aktywizujące i pozwalające na pracę grupową metody oraz narzędzia animacji – gry planszowe, gry wieloosobowe, larpy.

Rok: 2021: 400. rocznica WSPÓLNEGO ZWYCIĘSTWA pod Chocimiem w 1621 r.,

Rok: 2022: 450. rocznica śmierci Zygmunta Augusta i wygaśnięcia WSPÓLNEJ DYNASTII Jagiellonów w 1572 r.,

Rok: 2023: 450. rocznica pierwszej WSPÓLNEJ WOLNEJ ELEKCJI w 1573 r.

Projekt będzie polegał na serii spotkań: dwa spotkania w ciągu roku oraz jedno on linowe. Szczegółowo wyglądać to będzie następująco:

a. w 2021 r. dwudniowe spotkanie stacjonarne w miejscu wybranym przez partnera oraz jedno spotkanie online. Podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w zajęciach integracyjnych, wysłuchają wykładu dot. lokalnych kontekstów wojny chocimskiej z 1621 r., zapoznają się z grą planszową “Chocim. Potęga husarii”, zagrają w narracyjną grę fabularną oraz wezmą udział w warsztatach interpretacji lokalnego dziedzictwa prowadzonych przez eksperta.

b. w 2022 r. dwudniowe spotkanie stacjonarne w miejscu wybranym przez partnera oraz jedno spotkanie online. Podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w rozgrywkach w historyczne gry fabularne (RPG i larp) a także nauczą się je tworzyć i prowadzić.

c. w 2023 r. dwudniowe spotkanie stacjonarne w miejscu wybranym przez partnera oraz jedno spotkanie online. Uczestnicy wezmą udział w rozgrywce w wielkoformatową grę planszową “Złoty Wiek” poświęconą pierwszej wolnej elekcji oraz przejdą kurs tworzenia edukacyjnych gier planszowych.

d. ponadto w każdym roku planowane jest jedno spotkanie online sieciujące liderów grup i partnerów.

Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie online dla uczestników projektu.5.

W ramach projektu powstanie też portal www.wspolnedziedzictwo.pl oraz sieć pod tą samą nazwą

Co zapewniamy:

● udział w unikatowym przedsięwzięciu;

● dostęp do eksperckiej wiedzy dot. popularyzowania dziedzictwa historycznego;

● organizację profesjonalnych warsztatów i szkoleń w łącznym wymiarze ok. 40h dla każdego z partnerów;

● pomoc w stworzeniu własnych projektów związanych z lokalnym dziedzictwem I RP (szkic wniosku, prototyp narzędzi, konsultacje, wyceny).

● możliwość nawiązania współpracy z innymi partnerami,

● współtworzenie sieci podmiotów zainteresowanych odkrywaniem potencjału lokalnego wspólnego dziedzictwa I Rzeczpospolitej,

● możliwość wzbogacenia lokalnych obchodów ważnych rocznic z historii Polski w latach 2021-2023.Serdecznie zapraszamy!!!! Udział w przedsięwzięciu jest darmowy!!! Chęć udziału zgłaszać prosimy e-mailowo, lub przez fb lub telefonicznie.

Tel do muzeum 61 29 52 392.

ZAPRASZAMY!!