AktualnościCzasoweWystawy

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy historycznej pt. „Chocim 1621. W 400. ROCZNICĘ ZWYCIĘSTWA”, który odbędzie się 3 września 2021 r. o godz. 18:00. Wystawa ta opowiadać będzie o jednym z najbardziej doniosłych zwycięstw oręża polskiego w XVII w. Batalia stoczona została w dniach od 2 września do 9 października 1621 r. pomiędzy armią Rzeczypospolitej pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza a armią turecką pod wodzą sułtana Osmana II. Zamknięte w warownym obozie siły polsko-litewsko-kozackie stanęły na drodze potężnej armii osmańskiej zmierzającej w granice Polski. Oblężenie zakończyło się taktycznym zwycięstwem armii Rzeczypospolitej, ukoronowanym podpisaniem traktatu potwierdzającego ustalenia traktatu w Buszy z 1617 roku. Ogromną rolę w tych zmaganiach odegrał Piotr Opaliński, który brał czynny udział w walkach, sławiąc się męstwem, za co w 1621 r. mianowany został wojewodą poznańskim. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie niezwykły zbiór militariów, strojów, grafik i pamiątek opowiadających o tych wydarzeniach pochodzących z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych. Wystawa współfinasowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Serdecznie zapraszamy. Wstęp Wolny!