Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
Powiatowa Instytucja Kultury
logo Powiat Międzychodzki

Wykłady

O początkach kościoła w Polsce

INAUGURACJA 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI W SIERAKOWIE

Dzięki pozyskanym środkom z  Narodowego Centrum Kultury, w ramach projektu "966 - Idzie nowe" Muzeum Zamek Opalińskich miało okazję zainaugurować 1050. rocznicę Chrztu Polski w Sierakowie. Podczas piątkowego spotkania, 18 marca 2016 r. o godz. 18:00 w gmachu zamku odbył się uroczysty wykład prof. UAM dr hab Dariusza Sikorskiego - jednego z czołowych specjalistów w zakresie mediewistyki w Polsce na temat początków kościoła katolickiego w Polsce. 

Postać profesora i tematyka wykładu okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ marcowy wykład zgromadził liczne grono miłośników historii, którzy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w kolejne hipotezy profesora związane z lokalizacją miejsca chrztu Mieszka I oraz z kontrowersjami dotyczącymi samej daty tego wydarzenia. 

Temat chrztu Mieszka I okazał się interesujący dla słuchaczy. Wzbudził burzliwą dyskusję i skłonił słuchaczy do refleksji. Prof. Sikorski swoją prezentacją wprowadził mieszkańców Sierakowa ciekawy do rozważania temat początków chrześcijaństwa wśród Słowian i idealnie wprowadził obecnych do tematu kwietniowego wykładu czyli Konfrontacji chrześcijaństwa i wierzeń tradycyjnych w państwie pierwszych Piastów w świetle najnowszych odkryć, który odbędzie się w piątkowe popołudnie 8 kwietnia 2016 r. w Muzeum.

Współpraca


Grupa Historyczna Wielewit


Powiat Międzychodzki


Narodowe Centrum Kultury


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.