Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
Powiatowa Instytucja Kultury
logo Powiat Międzychodzki

Artykuły / piszą o nas

Wywiad z Dyrektorem Muzeum w PMI24

Jesteście ciekawi inaguracji obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski w Sierakowie? Ciekawi Was o czym będzie pierwszy wykład? Jakie dodatkowe atrakcje szykuje Muzeum?

 

"Już dzisiaj w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie odbędzie się wykład o początkach Kościoła Katolickiego w Polsce , poprosiliśmy dyrektora muzeum p. Roberta Jędrzejczaka o przybliżenie tematyki wykładu oraz osoby prelegenta.

 

DDWLKP.pl - Skąd pomysł na temat wykładu?

Dyrektor Robert Jędrzejczak - Wykład prof. Dariusza Sikorskiego jest częścią większego Projektu "966 - Idzie Nowe" przygotowanego przez sierakowskie muzeum w ramach 1050 rocznicy Chrztu Polski. Projekt ten współfinasowany jest przez Narodowe Centrum Kultury. Sam pomysł poruszanej tematyki wykładu zrodził się w związku z faktem, iż tak naprawdę niewiele wiemy na temat samych początków chrześcijaństwa na ziemiach Polski. Przyjęta jest data 966 roku jako jednego z najważniejszych wydarzeniem w historii naszego kraju jednak budzi ona wiele kontrowersji tak samo jak inne wydarzenia i postacie z tym faktem związane.

 

DDWLKP.pl - Czy może Pan trochę bardziej szczegółowo zdradzić czego się będzie można dowiedzieć z wykładu?

R.J. - Podczas wykładu będzie można usłyszeć m.in. o różnych hipotezach związanych z miejscem chrztu Mieszka I oraz o kontrowersjach dotyczących samej daty tego wydarzenia. Poruszona zostanie rola Dobrawki jako sprawczyni całego zamieszania, przybliżona będzie też rola pierwszego biskupa Jordana oraz prof. Sikorski opowie też o tym jak naprawdę wyglądało przyjęcie nowej religii i z jakimi zmianami się to wiązało dla mieszkańców. Podczas wykładu kluczowym aspektem będzie również postać św. Wojciecha oraz znaczenie jego śmierci. Być może Bolesław Chrobry z pełną świadomością wysłał go na śmierć, mając na uwadze wyższe, państwowe cele.

 

DDWLKP.pl - Czy mógłby Pan w 2 zdaniach przedstawić prelegenta?

R.J. - Pan prof Dariusz Sikorski jest jednym z najlepszych mediewistów w Polsce. Pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zajmuje się m.in. dziejami słowiańszczyzny zachodniej oraz historią kościoła za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest zwolennikiem teorii o rodzimym pochodzeniu dynastii Piastowskiej.

 

DDWLKP.pl - Czy będzie jakaś kontynuacja wykładów dotyczących Obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski?

R.J. -Tak. W ramach projektu przewidziana jest cała seria spotkań poświęconych 1050 rocznicy Chrztu Polski. W kwietniu wystąpi u nas Pan prof Sławomir Moździoch z wykładem poświęconym konfliktom pomiędzy światem pogańskim, a nową religią. W kolejnych miesiącach będą również Państwo Hanna i Paweł Lisowie z wykładem poświęconym kuchni słowiańskiej, uczcie Mieszka I i Dobrawki. Poprowadzą oni również warsztaty kulinarne. Dalej idąc udało nam się ponadto zaprosić pana dr Michała Brzostowicza z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który opowie o zmianach w życiu codziennym Wielkopolan we wczesnym średniowieczu oraz Jacka Wrzesińskiego z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy który opowiadał będzie o życiu w tym niezwykłym grodzie.

 

DDWLKP.pl - Czy chciałby Pan jakoś zachęcić naszych czytelników do przybycia na wykład?

R.J. - Zapraszam bardzo serdecznie na wykład pana prof. Dariusza Sikorskiego, który przeniesie Państwa w czasie do początków historii naszego kraju. Ta niezwykła podróż w czasie pozwoli nam poznać jak naprawdę wyglądały początki chrześcijaństwa na naszych ziemiach i odpowie m.in. na pytanie czy Mieszko był miłującym pokój księciem czy sprytnym i okrutnym władcą. Dowiemy się również kim był św. Wojciech i czy Bolesław Chrobry wiedział o tym że wysyłają go na misję apostolską, wysyła go na śmierć z ręki pogan.

 

DDWLKP.pl - Jakie jeszcze wydarzenia będą miały miejsce w ramach projektu.

R.J. - W ramach projektu "966 - Idzie nowe" planujemy organizację wystawy poświęconej wczesnemu średniowieczu, wystawę plenerową, warsztaty kaligrafii łacińskiej, kuchni wczesnośredniowiecznej, iluminacji ksiąg, koncerty zespołu Flores Rosarum z Krakowa i Scandicus z Bytomia. Częścią projektu będzie również gra miejska, konkurs fotograficzny I stworzenie muralu. Dzieci i młodzież stworzą również filmy animowane o Mieszku I w ramach warsztatów animacji poklatkowej.

 

W imieniu Organizatorów zapraszamy 18 marca b.r. o godzinie 18:00 do Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

 

Źródło:  http://www.pmi24.info/…/ne…/l/pl/k/28/n/wiadomosci/news/7304

 

Współpraca


Grupa Historyczna Wielewit


Powiat Międzychodzki


Narodowe Centrum Kultury


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.